Czy podobieństwa się przyciągają?

02:31Czy zdarzyło Wam się gdzieś nie pasować? Znacie to uczucie, że niby jesteście stąd, niby macie znajomych, uśmiechacie się i rozmawiacie, ale czujecie, że tu nie pasujecie?

Mnie zdarzało się to często. W szkole zawsze miałam krąg znajomych, ale lubiłam inną muzykę niż oni. Egzaminy wstępne z polskiego na temat: ”Ulubiony bohater literacki” wszyscy znajomi pisali o bohaterach z lektur szkolnych, a ja oczywiście o Sherlocku Holmesie, który w kanonie lektur nie był. Na studiach w stolicy, mimo iż miałam grupkę dobrych znajomych, przez pięć lat czułam, że to nie moje miejsce i miasto. Podczas pracy zawodowej też mi się kilkakrotnie to zdarzyło. W ostatniej firmie, w której pracowałam pewna pani powiedziała nawet do mnie: “Właściwie, to co ty tu robisz?”. Zrobiło mi się trochę przykro po sześciu latach pracy w tym miejscu, ale z drugiej strony to miała rację. Ta firma, to nigdy nie było moje miejsce. Wciąż szukam swojego plemienia i nie przestanę wierzyć, że je odnajdę, a jeśli nie…to sama  stworzę! 

Skąd ta refleksja? Przecież jestem komunikatywna, szybko i łatwo nawiazuję kontakty. Znam też sposoby na tworzenie pozytywnych wibracji, nawet jeśli na początku z daną osobą nie jest mi “po drodze”.

Czy słyszeliście o odzwierciedleniu (rapport)? Badania wykazują, że ludzie, którzy odczuwają podobne emocje i odbierają na tych samych falach, dopasowują do siebie wzajemnie mimikę twarzy i mowę ciała. Mówi się wtedy o takiej osobie, że odbiera na tych samych falach. Coś w tym jest, bo czasem spotykamy człowieka pierwszy raz w życiu i mamy wrażenie, jakbyśmy znali go od lat.

Kiedy dwie osoby mieszkają ze sobą przez dłuższy czas, także zaczynają się do siebie upodabniać. W związku z tym, że stale odzwierciedlają swoją mimikę, z czasem układ mięśni ich twarzy staje się podobny. Zjawisko odzwierciedlenia można zobaczyć także w przypadku zwierząt, które posiadamy. Wykazujemy wręcz tendencję do wyszukiwania sobie pupili, które są do nas fizycznie podobne :-)


 
Łatwo wykorzystać tę technikę także w sytuacji, gdy zależy nam na czyimś zdaniu i sympatii. Po prostu w trakcie spotkania z taką osobą staramy się w jak najbardziej naturalny sposób odzwierciedlać jej zachowanie i styl mówienia. Oczywiście trzeba to robić bardzo umiejętnie, aby nie zostać zdemaskowanym. Staramy się odzwierciedlać jej gesty, modulację głosu, a nawet szybkość mówienia, aby osoba ta pomyślała, że podzielamy jej myśli i uczucia. Znając siłę odzwierciedlenia możemy troszkę manipulować naszymi relacjami z ludźmi i powodować, że będą uważali nas za kogoś, kogo znają i lubią …ale, czy na pewno o to w komunikacji międzyludzkiej chodzi? Przecież to, że jesteśmy inni, mamy różne zdania i gusta powoduje, że jesteśmy dla siebie wzajemnie ciekawi.Podobne artykuły

0 komentarze

Autor

Moje zdjęcie
PR Manager oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marki osobistej. Wieloletnie doświadczenie zdobywała w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Pracuje z muzykami, artystami, ekspertami i osobami publicznymi oraz markami firm. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wieloletniej pracy w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Właściciel Agencji IMAGE TEAM, która współpracuje z osobami publicznymi i artystami w zakresie managementu artystycznego, produkcji festiwali i koncertów, eventów oraz marketingu i PR w nowych mediach. Trener biznesu i coach marki osobistej. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie budowania marki osobistej, kreowania wizerunku, komunikacji, public relations i etykiety w biznesie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autorka książki „Droga do gwiazd. Jak budować wizerunek i markę osobistą?” oraz artykułów specjalistycznych w “Marketing&Biznes, “Forum Logopedy”, “KoBBieciarnia Beauty&the Business”.

Copyright

Copyright. Alina Stasiak 2014-2017. All Rights Reserved.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym serwisie chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Portal zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z serwisu pod warunkiem podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu źródła wraz z nazwiskiem autora tekstu. Dziękuję!

Kontakt

Jeśli masz do mnie pytania, sugestie lub propozycję współpracy, czekam na wiadomość od Ciebie!

Alina Stasiak

Agencja IMAGE TEAM

tel. 668 557 525

mail: alina.stasiak@interia.pl