Transmedialność komunikacji receptą na spójny wizerunek i silną markę.

08:50

Jak zbudować spójny i wiarygodny wizerunek, który stanie się podstawą naszej silnej marki? 

Na to pytanie próbują odpowiedzieć sobie zarówno znawcy tematu, jak i ci, którzy chcą budować swoją własną. Wskazówką, która doprowadzi nas do znalezienia odpowiedzi na to pytanie może być narracja transmedialna (transmedia storytelling).

Pojęcie to zdefiniował po raz pierwszy amerykański medioznawca Henry Jenkins w książce „Kultura konwergencji. Zderzenie starych i nowych mediów” (Convergence Culture: Where Old and New Media Collide) już w 2006 r.

Narracja transmedialna (opowieść transmedialna) to wielowątkowa i zróżnicowana historia, której kolejne odsłony pojawiają się na różnych platformach medialnych, jednak każde z tych mediów ma swój oddzielny wkład w rozwijanie tej samej historii. Robi to na swój sposób i z uwzględnieniem specyfiki swojego odbiorcy. 

Marka przyciąga zatem odbiorców swoją historią i zachęca do szukania jej kolejnych wątków na innych, dostępnych platformach.

Najważniejsze w tej komunikacji jest to, że opowiadane historie dotyczące marki odnoszą się do siebie, poszerzając wzajemnie swój zakres i głębię treści. Kiedy zaś historie z poszczególnych mediów są konsumowane razem, stanowią dla odbiorcy spójną i zrozumiałą całość. Każda z treści na poszczególnych platformach jest jak kawałek układanki, puzzle, które mogą istnieć oddzielnie, ale złożone razem, opowiadają wciągającą odbiorcę historię, która buduje tożsamość marki i wiąże z nią jeszcze bardziej.

Dzięki takiej formie komunikacji jedna historia zostaje opowiedziana wielokrotnie za pomocą różnych środków przekazu. 

W efekcie tego odbiorca dostaje możliwość wyboru pomiędzy różnymi formami tej opowieści, a to mobilizuje go do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu marki i jej historii.

Komunikację transmedialną wykorzystują od dawna marki takie jak The Walt Disney Company, Mattel czy Hasbro. Okazuje się, że działa ona także w branży muzycznej, bo właśnie w oparciu o nią, koreańska wytwórnia muzyczna BIG HIT ENTERTAINMENT buduje globalny sukces zespołu BTS.

Dzięki transmedialności swojego przekazu marka buduje swój wizerunek nie tylko za pomocą różnych platform medialnych (mediów społecznościowych, stron www), ale także gier, grafik, gadgetów, filmów czy muzyki. Taka transmedialna strategia pozwala zbudować głębię jej historii, ale także stworzyć silniejszą i większą bazę lojalnych fanów czy odbiorców.


Podobne artykuły

1 komentarze

  1. Duże znaczenie w budowaniu silnej marki mają obecnie działania w przestrzeni internetowej. Warto zastanowić się nad założeniem własnej strony internetowej, profilami w mediach społecznościowych. Można w tym zakresie skorzystać z usług Tomasza Kulczyckiego https://zleca.pl/wykonawca/kulczyckidesign-1583434407.

    OdpowiedzUsuń

Autor

Moje zdjęcie
PR Manager oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marki osobistej. Wieloletnie doświadczenie zdobywała w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Pracuje z muzykami, artystami, ekspertami i osobami publicznymi oraz markami firm. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wieloletniej pracy w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Właściciel Agencji IMAGE TEAM, która współpracuje z osobami publicznymi i artystami w zakresie managementu artystycznego, produkcji festiwali i koncertów, eventów oraz marketingu i PR w nowych mediach. Trener biznesu i coach marki osobistej. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie budowania marki osobistej, kreowania wizerunku, komunikacji, public relations i etykiety w biznesie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autorka książki „Droga do gwiazd. Jak budować wizerunek i markę osobistą?” oraz artykułów specjalistycznych w “Marketing&Biznes, “Forum Logopedy”, “KoBBieciarnia Beauty&the Business”.

Copyright

Copyright. Alina Stasiak 2014-2017. All Rights Reserved.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym serwisie chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Portal zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z serwisu pod warunkiem podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu źródła wraz z nazwiskiem autora tekstu. Dziękuję!

Kontakt

Jeśli masz do mnie pytania, sugestie lub propozycję współpracy, czekam na wiadomość od Ciebie!

Alina Stasiak

Agencja IMAGE TEAM

tel. 668 557 525

mail: alina.stasiak@interia.pl