Dlaczego podanie dłoni przy powitaniu nie jest wcale takie łatwe?

11:36
O tym, że pierwsze wrażenia jakie wywołujemy na nowo poznanej osobie jest bardzo ważne i na długo odciska piętno na relacjach, które z tą osobą budujemy, wiemy od dawna. W ciągu tych pierwszych kilku sekund ogromną rolę odgrywa zarówno nasz wygląd zewnętrzny, jak i mowa ciała. Sposób w jaki się poruszamy, nasz głos, to w co jesteśmy ubrani i czy na naszych ustach gości uśmiech. Tych kilka elementów tworzy obraz, który decyduje o tym, czy ktoś nas polubi i czy będzie otwarty na dalsze relacje z nami.

To jednak nie wszystko. Nie mniej ważne przy powitaniu jest to, w jaki sposób podajemy dłoń.

Jak podajemy dłoń?

Dłoń przed podaniem drugiej osobie powinna być przede wszystkim sucha i czysta. Zapewne nie raz mieliście okazję się o tym przekonać. Wilgotna i zimna prawica budzi w nas niemiłe skojarzenia, dlatego jeśli mamy probem z zimnymi rękami warto tuż przed spotkaniem rozgrzać je trochę, chociażby myjąc w ciepłej wodzie i dobrze osuszając.

Podając dłoń nie powinniśmy jej przekręcać ani do góry, ani do dołu. Wewnętrzna i zewnętrzna część dłoni powinny być ustawione prostopadle do ziemi, pod kątem mniej więcej 90 stopni. Jeżeli ktoś poda nam dłoń "z góry", możemy potraktować to jako informację, że jest to osoba bardzo pewna siebie i chce zdobyć nad nami przewagę od samego początku znajomości.

Czego jeszcze nie powinniśmy robić, ściskając czyjąś dłoń?

Na pewno nie powinniśmy machać dłonią w górę i w dół. Takie zachowanie przywodzi na myśl podnoszenie samochodu za pomocą lewarka. Bywają osoby, które mają tendencję do takiego machania ręką w uścisku powitalnym nawet do kilkudziesięciu sekund. Możemy uniknąć machania naszą dłonią, gdy ją lekko, po krótkim uścisku, rozluźnimy. Dla spostrzegawczej osoby będzie to sygnał, iż skończyliśmy powitanie.

Nie ściskajmy przy powitaniu wyłacznie palców osoby z którą się witamy, bo wygląda to jak chwytanie palców rękawiczki. Uścisk powinien być naturalny.

Podając dłoń, powinniśmy zwrócić się tułowiem w stronę osoby, z którą się witamy. Nasz wzrok również powinien być zwrócony w kierunku oczu tej osoby. Możemy też przy okazji lekko skinąć głową. W naszym kręgu kulturowym patrzenie drugiej osobie w oczy pozwala stworzyć wrażenie, że jesteśmy pewni siebie, ale też przyjaźnie do niej nastawieni i takie spojrzenie jest formą okazania szacunku. Pamiętajmy zatem, że bardzo nieeleganckie jest witanie się z kimś i jednocześnie odwracanie wzroku w drugą stronę.

Podaniu ręki mogą towarzyszyć popularne zwroty grzecznościowe, takie jak „dzień dobry” czy też „miło Panią/Pana poznać”.

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa na koniec! Nie zapominajmy dodać do naszego powitania odrobiny uśmiechu, bo to właśnie on przełamuje bariery i pomaga budować dobre relacji.

Podobne artykuły

0 komentarze

Autor

Moje zdjęcie
PR Manager oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marki osobistej. Wieloletnie doświadczenie zdobywała w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Pracuje z muzykami, artystami, ekspertami i osobami publicznymi oraz markami firm. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wieloletniej pracy w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Właściciel Agencji IMAGE TEAM, która współpracuje z osobami publicznymi i artystami w zakresie managementu artystycznego, produkcji festiwali i koncertów, eventów oraz marketingu i PR w nowych mediach. Trener biznesu i coach marki osobistej. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie budowania marki osobistej, kreowania wizerunku, komunikacji, public relations i etykiety w biznesie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autorka książki „Droga do gwiazd. Jak budować wizerunek i markę osobistą?” oraz artykułów specjalistycznych w “Marketing&Biznes, “Forum Logopedy”, “KoBBieciarnia Beauty&the Business”.

Copyright

Copyright. Alina Stasiak 2014-2017. All Rights Reserved.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym serwisie chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Portal zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z serwisu pod warunkiem podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu źródła wraz z nazwiskiem autora tekstu. Dziękuję!

Kontakt

Jeśli masz do mnie pytania, sugestie lub propozycję współpracy, czekam na wiadomość od Ciebie!

Alina Stasiak

Agencja IMAGE TEAM

tel. 668 557 525

mail: alina.stasiak@interia.pl