8 elementów mowy ciała wpływających na pewność siebie

12:12

Jeśli chcesz poznać prawdę, nie słuchaj słów, które do ciebie dochodzą. Raczej zobacz język ciała mówiącego. Mówi o faktach niesłyszalnych. - Bhavesh Chhatbar

Kiedy mówisz, komunikujesz się nie tylko za pomocą ust, ale porozumiewasz się także poprzez język swojego ciała. Od mimiki twarzy, przez postawę i kontakt wzrokowy, wszystko to składa się na „prawdę” kryjącą się za tym, co mówisz. Jeśli jesteś zdenerwowany, twoje ciało może mówić odbiorcom zupełnie coś innego niż to, co próbujesz powiedzieć im słowami.

Mowa ciała jest istotną częścią sukcesu wystąpień publicznych. Twoje niewerbalne wskazówki będą miały wpływ na to jak zostanie odebrany twój przekaz, ale także na to jak bardzo zaangażowani będą twoi odbiorcy oraz co pomyślą o tobie. Nawet jeśli przygotowałeś najlepsze przemówienie na świecie, jeśli nie jesteś pełen energii, otwarty i nie nawiązujesz kontaktu, to twoi odbiorcy niewiele zapamiętają z tego, co mówiłeś.


Silny język ciała podczas mówienia

Praca nad mową ciała może mieć duży wpływ na to, czy trafiasz ze swoim przekazem do publiczności i jak radzisz sobie z wystąpieniami publicznymi. Przeczytaj o ośmiu najważniejszych elementach mowy ciała, które wpływają na skuteczność twojego wystąpienia, dlaczego są ważne i jak możesz je wykorzystać na swoją korzyść?


1/ Poza mocy

Amerykańscy psychologowie społeczni Amy Cuddy, Dana Carney i Andy Yap zbadali, że jeśli ludzie przybierają świadomie określone pozy, które nazwano „pozami mocy”, czują się silniejsi. Ich teoria sugeruje, że przyjmowanie pozycji otwartej może podnieść poziom testosteronu i obniżyć poziom kortyzolu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zwiększyć swoją pewność siebie i zmniejszyć uczucie stresu. Jeśli przybierasz nawet świadomie pewną siebie mowę ciała, jest bardziej prawdopodobne, że faktycznie poczujesz się silniejszy i pewny siebie.

 • Stań prosto z wyprostowanymi plecami, ramionami do tyłu i stopami rozstawionymi na szerokość bioder.
 • Połóż dłonie po obu stronach ciała, aby móc łatwo wykonywać gesty, gdy zajdzie taka potrzeba.
 • Jak najczęściej zwracaj się do publiczności. Jeśli jesteś w dużym pomieszczeniu, pochyl całe ciało w stronę swoich odbiorców, aby wszyscy czuli, że biorą aktywny udział w twoim wystąpieniu.

2/ Kontakt wzrokowy

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego z publicznością buduje więź między tobą a tymi, którzy cię słuchają i oglądają. Kiedy utrzymujesz z nimi kontakt wzrokowy, czują się przez ciebie bardziej docenieni. To sprawia, że ​​publiczność jest bardziej skłonna szanować cię i słuchać, ponieważ czuje się ważna i doceniona.

Mowa ciała może również służyć jako pętla informacji zwrotnej. Nawiązanie kontaktu wzrokowego to najłatwiejszy sposób uzyskania informacji zwrotnej od słuchaczy na temat twojego wystąpienia. Poprzez obserwacje mowy ciała możesz sprawdzić, czy odbiorcy cię słuchają, a zwracając uwagę na ich mimikę, możesz zobaczyć, czy są zainteresowani, znudzeni, wściekli, albo zadowoleni.  Jeśli zauważysz jakieś niepokojące oznaki, zmień swoją mowę ciała, aby niepotrzebnie nie irytować słuchaczy.

 • Kiedy rozmawiasz z dużą liczbą osób, utrzymuj kontakt wzrokowy z jednym z słuchaczy przez około 4 sekundy, zanim przejdziesz do kolejnej osoby, której poświęcisz następne 4 sekundy i tak dalej.
 • Nawiąż kontakt wzrokowy w układzie „Z” - spójrz na jedną osobę w lewym tylnym rogu pomieszczenia, a następnie przesuń wzrokiem po kolejnych osobach po jej lewej stronie, potem przenieś wzrok na osobę siedzącą z przodu po lewej stronie i podobnie jak w przypadku osób siedzących na końcu sali - przesuń wzrok na kolejne osoby, które siedzą po prawej stronie sali.
 • Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy przez kilka sekund, a następnie przenieś wzrok, żeby uniknąć zbyt intensywnego wpatrywania się, które może być odebrane przez osobę do której mówisz jako agresywne.

3/ Gesty rąk

Prawidłowe stosowanie gestów dłoni i ramion może wzmocnić przekaz i sprawić, że będziesz wyglądać na osobę pewną siebie i zrelaksowaną. Gesty wzmacniające twój przekaz pomogą ci wydać się bardziej autentycznym i wiarygodnym. Są istotnym elementem komunikacji niewerbalnej, ponieważ podkreślają naszą wypowiedź, a także pokazują co czujemy i myślimy.

Gesty dłoni są jednym z najbardziej wyraźnych niewerbalnych sposobów komunikowania. Jeśli prezentujesz mowę ciała osoby pewnej siebie, będziesz zdecydowanie bardziej wiarygodny, niż wówczas gdy pokazujesz w swojej mowie ciała nerwowość i niezdecydowanie.

 • Pomyśl o swoich gestach jak o narzędziu do opowiadania historii; gdy używasz czasowników, staraj się odzwierciedlać je rękami.
 • Nie przesadzaj - gestykuluj oszczędnie i skup się na najważniejszych słowach. Spraw, aby twoje gesty były mocne i określone.
 • Rozpocznij wystąpienie od neutralnej pozycji, trzymając dłonie po obu stronach ciała, tak aby gesty przebiegały płynnie.
 • Używaj symbolicznych gestów do przekazywania liczb i pozycji, np. 2 palce dla cyfry 2 i podniesiona dłoń do zatrzymania.
 • Użyj gestów opisowych, aby przekazać ruch, np. kształty, rozmiar, długość itp.
 • Używaj gestów emocjonalnych do przekazywania uczuć, np. ręce splecione razem, by okazać błaganie, ręce po obu stronach głowy, by okazać rozpacz.
 • Korzystając z pomocy wizualnych, wskazuj ręką prezentację i obróć się lekko lekko w jej stronę, a publiczność automatycznie podąży za twoją ręką i oczami.
 • Używaj w komunikacji różnych części ciała. Nie musisz używać wyłącznie rąk - jako gestów możesz też używać nóg, mimiki i ruchu całego ciała.

4/ Ruch

Poruszanie się po scenie to świetny sposób na pokazanie widzom, że masz pewność co do tego o czym mówisz i chcesz zachęcić wszystkich do rozmowy. Dowodzenie przestrzenią wokół ciebie pokazuje silne przywództwo, a przecież kiedy prezentujesz, jesteś liderem. Kiedy masz mowę ciała osoby pewnej siebie, będziesz bardziej dynamiczny i interesujący dla słuchaczy, dzięki czemu będą oni nie tylko bardziej zaangażowani, ale także będą bardziej ufać twojemu przekazowi.

 • Nie chodź cały czas po scenie bo to rozprasza uwagę publiczności. Odczekaj co najmniej 3 minuty przed przejściem w inne miejsce sceny.
 • Zmieniaj czas poruszania się na scenie wraz ze zmianą tematu - jest to sposób fizycznego zaznaczenia przejścia z tematu na temat.
 • Zadając pytania lub mówiąc o czymś co jest szczególnie ważne - poruszaj się w stronę publiczności.
 • Przechodząc na drugą stronę sceny, staraj się unikać odwracania się plecami, ponieważ to powoduje, że tracisz z nimi kontakt, a dla publiczności może wydawać się niegrzeczne.
 • Unikaj kołysania się podczas mówienia, zamiast tego lepiej zmień miejsce w którym stoisz.

5/ Ekspresje mimiczne

Ludzie polegają na wyrazie twarzy, aby interpretować motywy i emocje, dlatego też publiczność będzie lepiej reagować na ciebie, jeśli będziesz wyrazisty. To trochę jak gra aktorska, która ma podkreślić to o czym mówisz, po to aby wszyscy na widowni mogli zinterpretować znaczenie twoich słów.

Jak ćwiczyć ekspresje? Możesz sfilmować siebie mówiącego, żeby zobaczyć sztuczne lub nieprzyjazne miny, które robisz i zastąpić je bardziej autentycznymi, wiarygodnymi wyrazami twarzy. Spróbuj ćwiczyć mówienie twarzą, aby okazać szczęście, smutek, złość czy zaskoczenie. Twoja twarz powinna odzwierciedlać emocje o których mówisz.

 • Próbując okazać zaskoczenie, podnieś brwi i szeroko otwórz oczy.
 • Jeśli wyrażasz złość lub niepokój, marszcz brwi i ściągnij wargi.
 • Kiedy jesteś zadowolony - uśmiechnij się.
 • Chcąc wyrazić smutek unieś lekko wewnętrzne części brwi i opuść kąciki ust w dół.

6/ Manieryzmy

Manieryzm to nerwowe nawyki większości ludzi, które szkodzą przekazowi i mogą sprawić, że odbiorca poczuje się nieswojo. Są kluczem do tego, aby twoja mowy ciała wyrażała pewność siebie. Typowe nawyki, których możesz nie być świadomy, to na przykład gładzenie się po włosach lub ubraniu, wkładanie rąk do kieszeni i nadmierne używanie takich słów, jak „hm”, czy „tak”.

 •  Aby przełamać te nawyki, sfilmuj siebie mówiącego, dzięki czemu będziesz ich bardziej świadomy.
 •  Możesz poprosić zaufanego przyjaciela, aby powiedział ci, czy masz takie nawyki.

7/ Oddech

Nawet jeśli widzowie nie widzą twojego oddechu, to musisz wiedzieć, że stanowi on istotny czynnik wpływający na to, że twoja mowy ciała będzie wyrażała pewność siebie. Utrzymanie powolnego, równomiernego oddechu może zmniejszyć poziom stresu i zmniejszyć prawdopodobieństwo powrotu do nerwowych nawyków, złej postawy i nadmiernego ruchu. Zrelaksowane i głębokie oddechy zapewniają również, że mówisz we właściwym tempie, a Twój głos może rozchodzić się po całym pomieszczeniu, co samo w sobie sprawi, że poczujesz się i będziesz brzmiał pewniej.

 • Zanim wystąpisz publicznie, wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych, aby rozgrzać głos i napełnić płuca.
 • Wdychając powietrze policz do trzech, a wydychając do czterech. Powtarzaj to tyle razy ile potrzebujesz, aby poczuć spokój.
 • Zawsze upewnij się, że stoisz prosto. Tylko wtedy twoje płuca mogą się w pełni rozszerzyć i nabrać wystarczającą ilość powietrza.

8/ Głos

Mowa ciała ma wpływ na twój głos i może wzmocnić lub osłabić twoją wypowiedź. Brzmienie, barwa, tembr głosu może spowodować, że zostaniesz lepiej odebrany i zapamiętany.

 • Wyobraź sobie, że do czubka głowy masz przymocowany sznurek, który ktoś delikatnie pociąga do góry. To ćwiczenie pomoże ci wydłużyć kręgosłup, zmaksymalizuje klatkę piersiową co pozwoli dostać się do twoich płuc większej ilości powietrza i wspierać ekspresję twojego głosu.
 • Obejrzyj kilka filmów z dobrymi i złymi wystąpieniami, aby zobaczyć, czy wypowiadane słowa są zgodne z mową ciała mówiących..
 • Ćwicz zmieniając wysokości dźwięków. Baw się swoim głosem. Naśladuj dźwięki wydawane przez zwierzęta i przedmioty.

Większość naszych ruchów i mowy ciała jest podświadoma, więc oduczenie się od nawyków, które mamy od lat, może być trudne. Jednak aby opanować sztukę wystąpień publicznych, musisz także opanować język swojego ciała.

Podobnie jak w przypadku każdej innej umiejętności, sekretem sukcesu i najszybszą drogą do mowy ciała wyrażającej pewność siebie jest regularna praktyka. Możesz ćwiczyć powyższe techniki w swoim codziennym życiu, aby stały się głęboko zakorzenionymi nawykami, a wtedy nie będziesz musiał świadomie myśleć o ich wykonywaniu, także wtedy gdy występujesz publicznie.


Na podstawie:

https://virtualspeech.com/blog/8-elements-of-confident-body-language


Podobne artykuły

0 komentarze

Autor

Moje zdjęcie
PR Manager oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marki osobistej. Wieloletnie doświadczenie zdobywała w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Pracuje z muzykami, artystami, ekspertami i osobami publicznymi oraz markami firm. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wieloletniej pracy w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Właściciel Agencji IMAGE TEAM, która współpracuje z osobami publicznymi i artystami w zakresie managementu artystycznego, produkcji festiwali i koncertów, eventów oraz marketingu i PR w nowych mediach. Trener biznesu i coach marki osobistej. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie budowania marki osobistej, kreowania wizerunku, komunikacji, public relations i etykiety w biznesie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autorka książki „Droga do gwiazd. Jak budować wizerunek i markę osobistą?” oraz artykułów specjalistycznych w “Marketing&Biznes, “Forum Logopedy”, “KoBBieciarnia Beauty&the Business”.

Copyright

Copyright. Alina Stasiak 2014-2017. All Rights Reserved.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym serwisie chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Portal zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z serwisu pod warunkiem podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu źródła wraz z nazwiskiem autora tekstu. Dziękuję!

Kontakt

Jeśli masz do mnie pytania, sugestie lub propozycję współpracy, czekam na wiadomość od Ciebie!

Alina Stasiak

Agencja IMAGE TEAM

tel. 668 557 525

mail: alina.stasiak@interia.pl