Czy wizja końca jest mobilizująca?

08:41

Czytając „7 nawyków skutecznego działania” Stephena R. Covey’a zastanawiałam się ostatnio nad jego teorią „Zaczynania z wizją końca”. Zaczynanie z wizją końca, to konieczność jasnego zrozumienia tego, dokąd podążamy po to, aby być w pełni świadomym, po co robimy to, co robimy? Covey przytacza tam przykład doskonałego ćwiczenia, które zapada w pamięć każdego, a mianowicie…

„Oczyma wyobraźni zobacz siebie idącego na pogrzeb kogoś bliskiego. Wyobraź sobie, jak jedziesz do kościoła, parkujesz samochód i wysiadasz z niego. Wchodzisz do kościoła, słyszysz łagodne dźwięki organów, widzisz kwiaty. Dookoła twarze rodziny i przyjaciół. Zebranych przepełnia smutek po stracie, ale i radość, że znali zmarłego. Podchodzisz do trumny, zaglądasz do niej i nagle…stajesz twarzą w twarz ze sobą. To Twój pogrzeb …”

Na czym polega zadanie? Na tym, aby wyobrazić sobie cztery osoby, które wygłoszą swoje pożegnalne przemówienia podczas naszego pogrzebu. Będzie to ktoś z rodziny, przyjaciel, kolega z pracy i znajomy z organizacji, w której działaliśmy. Mając przed oczami ten dramatyczny moment powinniśmy pomyśleć co chcielibyśmy, aby te osoby o nas powiedziały? Jak nas zapamiętały? Jakie wnieśliśmy w ich życie wartości?

Zastanawiałam się długo, czy to ćwiczenie nie jest zbyt przygnębiające, aby wykorzystywać je podczas warsztatów? Działanie ma wprawdzie piorunujące i porusza emocje, ale czy wrażliwe osoby nie poczują się urażone?

Jeśli naprawdę wczujemy się w tę sytuację i zastanowimy głęboko nad tym, co chcielibyśmy o sobie usłyszeć, możemy wygrzebać ze swojego wnętrza, to co dla nas naprawdę ważne. To, jacy chcielibyśmy być i do czego dążymy. Jakimi wartościami kierujemy się w swoim życiu, aby w dniu, gdy nas zabraknie ludzie wspominali nas takimi, jakimi chcielibyśmy być. 

Misja z jaką przyszliśmy na ten świat jest dla nas naprawdę ważna i nie chcemy, by zbyt szybko o nas zapomniano! Przecież nie wiemy, kiedy ta chwila nadejdzie? Mamy jeszcze tyle czasu!

Moje wahania rozwiała wiadomość, którą usłyszałam dzisiaj. Młoda, piękna dziewczyna, studentka, modelka z zaprzyjaźnionej firmy - zmarła. Zatruła się czadem podczas kąpieli …
Podobne artykuły

0 komentarze

Autor

Moje zdjęcie
PR Manager oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marki osobistej. Wieloletnie doświadczenie zdobywała w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Pracuje z muzykami, artystami, ekspertami i osobami publicznymi oraz markami firm. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wieloletniej pracy w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Właściciel Agencji IMAGE TEAM, która współpracuje z osobami publicznymi i artystami w zakresie managementu artystycznego, produkcji festiwali i koncertów, eventów oraz marketingu i PR w nowych mediach. Trener biznesu i coach marki osobistej. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie budowania marki osobistej, kreowania wizerunku, komunikacji, public relations i etykiety w biznesie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autorka książki „Droga do gwiazd. Jak budować wizerunek i markę osobistą?” oraz artykułów specjalistycznych w “Marketing&Biznes, “Forum Logopedy”, “KoBBieciarnia Beauty&the Business”.

Copyright

Copyright. Alina Stasiak 2014-2017. All Rights Reserved.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym serwisie chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Portal zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z serwisu pod warunkiem podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu źródła wraz z nazwiskiem autora tekstu. Dziękuję!

Kontakt

Jeśli masz do mnie pytania, sugestie lub propozycję współpracy, czekam na wiadomość od Ciebie!

Alina Stasiak

Agencja IMAGE TEAM

tel. 668 557 525

mail: alina.stasiak@interia.pl