Kto się boi wystąpień publicznych?

08:06Czy boisz się wystąpień publicznych? Jeśli twoja odpowiedź brzmi TAK, to nic dziwnego. Na lęk przed wystąpieniami publicznymi cierpi podobno 75% ludzi, a wśród nich są także osoby publiczne. W Kanadzie przeprowadzono badania na temat tego, czego boją się współcześni ludzie. Okazało się, że lęk przed wystąpieniami publicznymi jest bardziej powszechny niż lęk przed śmiercią, a ustępuje tylko lękowi przed wężami i terrorystami. 

Wydawałoby się, że znanych i lubianych to nie dotyczy, ale wystarczy im się dobrze przyjrzeć, gdy występują. Przed wystąpieniem publicznym nawet najważniejsi politycy na świecie poprawiają krawaty, wygładzają marynarki i garsonki. Jeśli przyjrzeć się ich rękom można zobaczyć, że często używają tak zwanych „samouspokajaczy”, czyli gestów pocierania i głaskania jednej ręki przez drugą. Kiedy dziennikarze zadają im niewygodne pytania mrugają często powiekami, zaciskają pięści i wiercą się tak, jakby chcieli już skończyć tę rozmowę. Jeśli przyjrzycie się aktorom wypowiadającym się w mediach, zobaczycie że śmieją się przesadnie  lub wyrażają nadmierne zainteresowanie i ożywienie. To także objawy stresu. Zatem im także zdarza się mieć tremę, chociaż wydawałoby się, że wystąpienia przed publicznością to ich codzienność.

Wśród osób, które miały z tym ogromny problem byli m.in. Winston Churchill, Bruce Willis, Rowan Atkinson, Samuel L. Jackson, Julia Roberts i Richards Branson. Trudno w to uwierzyć, bo postrzegamy ich jako pewne siebie i charyzmatyczne osoby publiczne. To dowód na to, że lęk przed wystąpieniami bywa czasem paraliżujący , ale na szczęście jest możliwy do pokonania. Skoro sławni i utalentowani odczuwają ten sam strach przed swoimi wystąpieniami przed publicznością, a jednak odnoszą sukcesy, to oznacza, że nikt poza nimi tego nie widzi. 

Sztuką jest utrzymanie tremy w ryzach, bo trema ma nas mobilizować, a nie paraliżować. Trema na odpowiednim poziomie pomaga się skupić i zmobilizować. Taki rodzaj stresu jest naturalny i odczuwa go większość osób. Najważniejsze, żeby zaakceptować to, że jest, że się pojawi i że każdy jej doświadcza. Nie obawiaj się, bo to jak bardzo się denerwujesz przed wystąpieniami nie ma żadnego związku z tym, jak bardzo jesteś utalentowany i kompetentny, a dobra wiadomość jest taka, że występowanie przed publicznością to umiejętność, którą można wytrenować. Możemy razem nad tym popracować

Podobne artykuły

0 komentarze

Autor

Moje zdjęcie
PR Manager oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marki osobistej. Wieloletnie doświadczenie zdobywała w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Pracuje z muzykami, artystami, ekspertami i osobami publicznymi oraz markami firm. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wieloletniej pracy w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Właściciel Agencji IMAGE TEAM, która współpracuje z osobami publicznymi i artystami w zakresie managementu artystycznego, produkcji festiwali i koncertów, eventów oraz marketingu i PR w nowych mediach. Trener biznesu i coach marki osobistej. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie budowania marki osobistej, kreowania wizerunku, komunikacji, public relations i etykiety w biznesie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autorka książki „Droga do gwiazd. Jak budować wizerunek i markę osobistą?” oraz artykułów specjalistycznych w “Marketing&Biznes, “Forum Logopedy”, “KoBBieciarnia Beauty&the Business”.

Copyright

Copyright. Alina Stasiak 2014-2017. All Rights Reserved.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym serwisie chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Portal zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z serwisu pod warunkiem podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu źródła wraz z nazwiskiem autora tekstu. Dziękuję!

Kontakt

Jeśli masz do mnie pytania, sugestie lub propozycję współpracy, czekam na wiadomość od Ciebie!

Alina Stasiak

Agencja IMAGE TEAM

tel. 668 557 525

mail: alina.stasiak@interia.pl