TWÓJ WIZERUNEK JEST JAK ZABAWA W ŁĄCZENIE KROPEK

13:13


Pamiętacie zabawę „połącz kropki”? Chociaż na obrazku aby zobaczyć Supermana w całej okazałości trzeba połączyć wszystkie punkty, to nasz mózg zanim to zrobimy, już widzi go jako całość. Zachodzi bowiem zjawisko zwane procesem domknięcia, który polega na tym, że widzimy kształty jako całość, pomimo niewielu punktów odniesienia.

 

Na podobnej zasadzie jak w zabawie w łączenie kropek, ludzie tworzą nasz wizerunek w swoich oczach. Widząc zaledwie kilka jego elementów, takich jak na przykład fryzura, ubranie, głos czy nasza mowa ciała, składają sobie z nich pewną całość, którą potem traktują jako pewnik. Wszelkie luki w tym wizerunku uzupełniają sobie pasującymi według nich fragmentami informacji, które wcale nie muszą być zgodne z prawda i prowadzą do wielu zniekształceń naszego wizerunku.

 

W głowie rozmówcy powstaje nasz obraz stworzony na podstawie przemyśleń potwierdzających jego własną teorię dotyczącą twojej osobowości i tego jaki jesteś, nawet jeżeli będą to cechy, które zupełnie nie są zgodne z tym jaka jest rzeczywistość. Ludzie ufają bowiem swoim idealnym wyobrażeniom nawet bardziej, niż własnej pamięci. Jeżeli raz zdołaliście wywrzeć na nich wrażenie osób kompetentnych, będą skłonni zapamiętywać tylko te cechy i sytuacje, które umacniają tę postrzeganą kompetencję, nawet jeśli nie są one zgodne z prawdą.

Podobne artykuły

0 komentarze

Autor

Moje zdjęcie
PR Manager oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marki osobistej. Wieloletnie doświadczenie zdobywała w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Pracuje z muzykami, artystami, ekspertami i osobami publicznymi oraz markami firm. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wieloletniej pracy w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Właściciel Agencji IMAGE TEAM, która współpracuje z osobami publicznymi i artystami w zakresie managementu artystycznego, produkcji festiwali i koncertów, eventów oraz marketingu i PR w nowych mediach. Trener biznesu i coach marki osobistej. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie budowania marki osobistej, kreowania wizerunku, komunikacji, public relations i etykiety w biznesie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autorka książki „Droga do gwiazd. Jak budować wizerunek i markę osobistą?” oraz artykułów specjalistycznych w “Marketing&Biznes, “Forum Logopedy”, “KoBBieciarnia Beauty&the Business”.

Copyright

Copyright. Alina Stasiak 2014-2017. All Rights Reserved.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym serwisie chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Portal zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z serwisu pod warunkiem podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu źródła wraz z nazwiskiem autora tekstu. Dziękuję!

Kontakt

Jeśli masz do mnie pytania, sugestie lub propozycję współpracy, czekam na wiadomość od Ciebie!

Alina Stasiak

Agencja IMAGE TEAM

tel. 668 557 525

mail: alina.stasiak@interia.pl