15 gaf popełnianych w mowie ciała, na które powinieneś uważać podczas ważnych rozmów i negocjacji.

04:28Wszyscy piszą poradniki, dlatego tym razem ja też postaram się krótko i poglądowo. Są wakacje, więc może czas nie najlepszy na ważne rozmowy zawodowe i negocjacje. Mam jednak kilka cennych wskazówek, które mogą przydać się w najbliższej przyszłości. Pamiętajmy, że podczas rozmowy jesteśmy obserwowani przez rozmówcę i czasem nawet mały gest może spowodować, że zostaniemy odebrani nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Poniżej kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę i co kontrolować podczas takiej, ważnej rozmowy:

 • Odchylanie się do tyłu podczas rozmowy - Twój rozmówca może odebrać cię jako leniwego lub aroganckiego.
 •  Zbytnie nachylanie się do przodu - możesz wydawać się agresywny, gdy stoisz zbyt blisko i naruszasz sferę osobistą rozmówcy. Staraj się dążyć do neutralnej pozycji.
 • Rezygnowanie z kontaktu wzrokowego zbyt szybko - może sprawić, że wydasz się nierzetelny lub zbyt nerwowy. Utrzymuj kontakt wzrokowy dłuższą chwilę, zwłaszcza podczas uzgadniania ważnych tematów. 
 • Zbyt częste potakujące kiwanie głową - może spowodować, że będziesz wyglądał jak kiwający głową piesek samochodowy! Nawet, jeśli zgadzasz się z tym, co zostało powiedziane, skiń głową raz i to wystarczy, aby pokazać, że zgadzasz się z rozmówcą.
 • Intensywna gestykulacja i wymachiwanie rękoma - możesz zostać odebrany jako osoba zbyt agresywna i narzucająca się.
 • Skrzyżowane ręce na klatce piersiowej - sprawią, że ​​wyglądasz jakbyś się bronił, zwłaszcza jeśli odpowiadasz właśnie na pytania. Staraj się trzymać ręce po właściwych dla nich stronach tułowia.
 • Niespokojne kręcenie się na swoim miejscu  - natychmiast pokazuje, że jesteś nerwowy i zaniepokojony. Unikaj tego za wszelką cenę.
 • Trzymanie rąk za plecami (lub w kieszeni) - może spowodować, że zostaniesz odebrany jako człowiek mało elastyczny i coś ukrywający.
 • Rozglądanie się i patrzenie do góry - dla Twojego rozmówcy będzie oczywiste, że się nudzisz i lekceważysz go, a być może także nie mówisz prawdy.
 • Zbyt intensywne wpatrywanie się w rozmówcę - może być zinterpretowane jako agresja. Istnieje cienka granica między utrzymaniem kontaktu wzrokowego, a nachalnym wpatrywaniem się w kogoś.
 • Brak uśmiechu - może spowodować, że rozmawiająca z Tobą osoba  poczuje się nieswojo i będzie zastanawiała się nad tym, czy Ty na pewno chcesz w tej chwili tu być. Uśmiechnij się czasem, zwłaszcza kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy.
 • Cofanie się o krok, gdy prosisz o podjęcie decyzji - sygnalizuje strach lub niepewność. Postaraj się postawić na swoim i pozostać w tym samym miejscu, a nawet zrobić niewielki krok do przodu.
 • Składanie rąk "jak do modlitwy", także  w wersji ze splecionymi palcami - stawia cię w pozycji osoby proszącej i pokazuje słabość.
 • Stanie w pozycji z rękoma na biodrach - odbierane jest jako postawa agresywna, podobnie jak ptak stroszy pióra, czy kot stawia sierść, aby wyglądać na większego i odstraszyć przeciwnika.
 • Ciągłe zerkanie na telefon lub zegarek - pokazuje rozmówcy, że tak naprawdę chcesz być gdzieś indziej, co świadczy po prostu o Twoich złych manierach. 

Podobne artykuły

1 komentarze

 1. Ciekawy artykuł, mam problem ze składaniem rąk jak do modlityw...muszę nad tym popracować;)

  OdpowiedzUsuń

Autor

Moje zdjęcie
PR Manager oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marki osobistej. Wieloletnie doświadczenie zdobywała w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Pracuje z muzykami, artystami, ekspertami i osobami publicznymi oraz markami firm. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wieloletniej pracy w mediach, agencjach reklamowych oraz firmach korporacyjnych. Właściciel Agencji IMAGE TEAM, która współpracuje z osobami publicznymi i artystami w zakresie managementu artystycznego, produkcji festiwali i koncertów, eventów oraz marketingu i PR w nowych mediach. Trener biznesu i coach marki osobistej. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie budowania marki osobistej, kreowania wizerunku, komunikacji, public relations i etykiety w biznesie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autorka książki „Droga do gwiazd. Jak budować wizerunek i markę osobistą?” oraz artykułów specjalistycznych w “Marketing&Biznes, “Forum Logopedy”, “KoBBieciarnia Beauty&the Business”.

Copyright

Copyright. Alina Stasiak 2014-2017. All Rights Reserved.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym serwisie chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Portal zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z serwisu pod warunkiem podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu źródła wraz z nazwiskiem autora tekstu. Dziękuję!

Kontakt

Jeśli masz do mnie pytania, sugestie lub propozycję współpracy, czekam na wiadomość od Ciebie!

Alina Stasiak

Agencja IMAGE TEAM

tel. 668 557 525

mail: alina.stasiak@interia.pl